środa, 14 marca 2018

Jak odróżnić kruka od kawki? (Dedykowane mojej przyjaciółce)

         
    Kruk:
             Kawka:
             Kawka jest mniejsza, kruk jest bardzo duży. Pozdrawiam serdecznie!

czwartek, 8 marca 2018

Jak zrobić własnoręcznie huśtawkę dla papug?

               Najpierw trzeba iść na spacer, po gałęzie z brzozy, wierzby lub drzew owocowych. Fajnie by było, gdyby to były młode pędy. Nadają się tylko te giętkie gałązki, których potrzeba całkiem sporo. W domu je opłucz, a następnie zacznij wiązać, przeplatać z nich koło. Powinno wyjść coś
takiego, jak na obrazku. Potem wystarczy tylko  jeden kawałek np. muliny przełożyć przez górną część huśtawki, i na tym kawałku kółko zawiesić. Gotowe, miłego wieczoru! :3

Jaki charakter mają papugi nimfy?

               Właściwie to wszystko zależy od papugi, co przeszła i jaki ma swój indywidualny charakter. Jednak zazwyczaj nie zmienia to znacząco zachowania ptaka. Nimfy to z reguły dość spokojne ptaki, łatwo się oswajają. Szanse, że polubią przytulanie, głaskanie i drapanie są dość spore. Lubią przeróżne drabinki i huśtawki, moje nimfy nie są jednak zbytnio zainteresowane bawieniem się kupionymi przeze mnie zabawkami dla nich, bardziej kręcą je kartony i plastikowe opakowania od karmy. Właściwie to nie wiem co więcej tu napisać :<
                Miłego wieczoru!

poniedziałek, 5 marca 2018

Znalazłam niezwykłego ptaka

               Takie dość ciekawe cudeńko,  którego zdjęcie zamieszczam niżej, znalazłam w zeszłym tygodniu, od razu podeszłam bliżej włączając aparat telefonu, jednak ten ptak szybko odleciał. Pobiegłam kawałek i zaczęłam robić zdjęcia, wyszły mi tylko dwa fajne. Na pierwszym widać ptaka normalnie dreptającego, na drugim udało mi się uchwycić go z rozprostowanymi skrzydłami pokazując śliczne lotki.

co tutaj jest takiego niezwykłego? Na pierwszy rzut oka - zwykły ptak, ale jak przyjrzycie się bliżej, dostrzeżecie, że to kawka. Ten gatunek jest zazwyczaj czarny. A co tutaj widzimy? Albinosa, to jest dosyć rzadkie. Dla mnie to duży sukces zobaczyć coś takiego na żywo, gdzie jest jeszcze piękniejsze. Sory za takie poukładanie zdjęć, ale no... Jestem na telefonie, a tutaj nie da się ich przemieszczać :<

piątek, 2 lutego 2018

Papuga dla początkującego?

               Chcesz kupić papugę, ale jeszcze nie wybrałeś gatunku? Przeczytaj ten artykuł.
               Spora liczba osób ogranicza się do papug dla początkujących - nimf, papużek falistych, nierozłączek, modrolotek itp. jednak jest to nieprawidłowe. Taka nimfa potrafi dożyć ponad dwudziestu lat, a nawet więcej. I co, po paru latach jak "awansujesz na bardziej doświadczonego hodowcę" wymienisz ją na np. konurę? Do tego zajmując się papużką falistą nauczysz obchodzić się z żako? No raczej nie. Dlatego, szczerze mówię, lepiej wybierz od razu taką papugę, która ci się podoba, i na jaką masz warunki.

wtorek, 30 stycznia 2018

Papugi - jedna czy dwie?

               Tak jak obiecałam w poprzednim poście, napiszę teraz, czy lepiej mieć jedną czy dwie papugi. No to od razu oznajmię, że dwie, ponieważ każdy człowiek, nie wiadomo jak by się starał, nie będzie ze swoim pierzakiem 24h na dobę, a tego właśnie papuga oczekuje. Człowiek nie spełni jej wszystkich potrzeb społecznych, nie będzie z nią spał na żerdzi, latał, nie weźmie od niej pokarmu z dzióbka.  Jeżeli będziesz miał dwie nie oznacza to, że będą dzikie, mogą być tak samo oswojone, po prostu będzie ich więcej, i będzie też weselej :-) Chociaż w sumie usprawiedliwiam posiadaczy jednej ary, kakadu czy amazonki - ptaki te należą do większych i droższych.

               Miłego wieczoru!

               Zauważyłeś błąd, masz pytanie lub wątpliwości? Napisz komentarz!

Wybór papugi na domowego pupila

Podjąłeś decyzję, że chcesz mieć papugę. Z czym to się wiąże? Musisz kupić klatkę, wyposażenie, karmę, zabawki, proso senegalskie (to jeden z ulubionych przysmaków głównie małych i średnich papug) i samą papugę. Klatka musi być duża, dla dwóch osobników, ponieważ nie można trzymać samotnej papugi (napiszę zaraz o tym kolejną notkę). Wymiary dla wybranego gatunku znajdziesz na różnych zaufanych stronach, wystarczy napisać w google frazę "wymiary klatki dla papugi x". Klatka nie może być okrągła, jak na zdjęciu. Takie psują psychikę ptaka. Najlepsze są kwadratowe.
               Teraz wyposażenie, czyli chyba najdłuższa część tego posta.    Zacznijmy od żerdzi, najczęściej popełnianego przez hodowców błędu. Nie mogą być one plastikowe - widzimy takie na zdjęciu. Te z gładkiego, pozbawionego kory drewna też się nie nadają. Są one tej samej grubości na całej swojej długości, a to właśnie jest złe. Należy klatkę wyposażyć w takie z gałęzi, są one najlepsze dla łapek, które są do właśnie takich powierzchni przystosowane. Wystarczy pójść na spacer. Takie gałązki wyparzamy w gorącej wodzie i montujemy. Do tego dzięki korze nie musimy podcinać pazurków, ponieważ naturalnie się one ścierają. Wspomnę jeszcze, że nasadki ścierające na gładkie żerdki nic nie dają. Liny bawełniane, które są w miarę popularne, nadają się do klatki jak najbardziej, ale nie powinny stanowić jedynych żerdzi w klatce. Lusterka, które można kupić w sklepie zoologicznym psują psychikę papug, nawet takich, które nie są samotne. Ptak śpiewa do drugiej papugi którą widzi w lusterku, woła do niej, a ona mu nie odpowiada. Takie lusterko także jest pokazane na zdjęciu z klatką. Najlepsze karmniki i pojniki są w postaci metalowych miseczek. Wodę można podawać w takim czymś, jak na zdjęciu niżej.
Jest też podobne do karmy, ale wtedy łupinki blokują ziarno. Zabawki najlepsze są naturalne. Np. różne bawełniane koła, drewniane drabinki, oraz mniejsze zabawki. Największą uwagę papug wzbudzają te kolorowe, ale trzeba uważać, aby nie były barwione jakimś nie wiadomo czym. Dzwoneczki potrafią być niebezpieczne, kiedy dziób ptaka utknie w którymś z ich elementów. I jeszcze taka mała uwaga - ludzie często kupują tzw. wapienko, które nie ma w sobie wcale wapna i jest bezwartościowe. Dobra jest tylko sepia (muszla mątwy). Okej, to koniec jeżeli chodzi o wyposażenie. Idziemy dalej.                               Każda papuga potrzebuje codziennej dawki witamin, czyli codziennego podawania owoców lub warzyw, kiełek itp. Dobre są: dobrze umyte pomarańcze, jabłka, gruszki, kalafiory, papryki, brokuły, marchewki, banany, groszek, kukurydze, pomidory, ogórki, arbuzy, natka pietruszki, kiełki brokułów, i wiele innych rzeczy, ale nigdy nie podajemy awokado.Jest ono bardzo zdrowe dla nas, ale dla papug trujące. Proso jest bardzo pomocne w oswajaniu, papugi bardzo je lubią. Słonecznik jest strasznie tłusty i nie powinno być go w karmie, najlepiej podawać go okazjonalnie. Raz na tydzień należy podawać pierzakowi rozciapkane widelcem jajko na twardo. 
               No ale oprócz tego wszystkiego napiszę też, co się wiąże z posiadaniem papugi. Na pewno wypuszczanie jej przynajmniej kilka razy w tygodniu z klatki, oraz odchody tam, gdzie ona dłuższy czas przebywa. Na szczęście ptasie odchody z reguły nie śmierdzą. Trzeba się nastawić na to, że paput będzie czasami natrętny lub głośny. Każda papuga ma inny charakter więc trudno przewidzieć, jaka trafi się Tobie. Albo raczej jakie, bo tak jak wspomniałam wyżej, nie można trzymać tylko jednej. Zostało tylko kupienie papugi. Ze sklepu zoologicznego? Lepiej nie, ponieważ mogą być chore. Są tam trzymane w nie najlepszych warunkach. Często jest tak, że komuś jest szkoda ptaka, i dlatego go kupuje, ale za te pieniądze zostanie ich sprowadzonych więcej. To może z woliery? Też nie do końca dobrze, bo taka papuga jest zazwyczaj bardzo dzika, ale to i tak lepszy wybór niż sklep. Zdecydowanie. A zwłaszcza, jak szukamy ptaków do rozrodu. Najlepszym wyborem jest kupienie ptaka z prywatnego domu, bo takie nie powinien być ani chory, ani bardzo bojący się człowieka.

               To już wszystko, życzę Wam miłego wieczoru! ;>

               Zauważyłeś jakiś błąd, masz pytanie lub wątpliwości? Napisz komentarz!

poniedziałek, 29 stycznia 2018

Nimfy - Jak rozróżnić płeć?

              Rozróżnienie płci u papugi nimfy odmiany nominalnej (inaczej dzikiej lub standardowej) jest proste. Jeżeli papuga ma intensywnie żółtą "plamę" na główce, jest to samczyk, a gdy główka jest szaro-żółta - samiczka. Samiczki mają też w ogonie żółte, czarno prążkowane pióra. Uwaga! Młode samczyki mogą przypominać dziewczynki. Zdjęcie niżej przedstawia jednego samczyka, na linie (lub drucie, nie ważne jak to nazwać, chyba wszyscy wiedzą o co mi chodzi) trzeciej od góry, w środku. Reszta to samice.
               U odmian takich jak szeki lub albino, płeć rozróżnia się po zachowaniu. Samiec energicznie stuka dziobem w różne przedmioty (choć nie zawsze) oraz, przede wszystkim, melodyjnie śpiewa. Samiczka wydaje krzykliwe odgłosy. Chociaż w przypadku nimf białogłowych dymorfizm płciowy może wyglądać mniej więcej tak:







Po prawej samiczka, po lewej samczyk.

               To tyle na dzisiaj, dobranoc :-)

               Zauważyłeś jakiś błąd, masz pytanie lub wątpliwości? napisz komentarz!